Γράψου στο Newsletter για να λαμβάνεις πρώτος τους νέους αγώνες, άρθρα και tips για προπονήσεις και νέα για το τρέξιμο

Συλλέγουμε το Email σου ώστε να σου αποστέλνουμε ενημερωτικά newsletter. Παρακάτω μπορείς να δεις τους όρους χρήσης και την πολιτική συλλογής δεδομένων του Running Magazine
Please wait...

Τις εντυπώσεις στον αγώνα 10 χλμ στον Μαραθώνιο της Αθήνας έκλεψε η 13χρονη δρομέας, Γλυκερία Σκάρκου.

Η 13χρονη τερμάτισε στην 5η θέση με χρόνο 37.41. Ήταν ο πρώτος αγώνας της νεαρής αθλήτριας στα 10 χλμ και στον τερματισμό καταχειροκροτήθηκε από τους θεατές για την επιτυχία της.

Αν και ήταν ιδιαίτερα δύσκολο για μία δρομέα τόσο μικρής ηλικίας να τρέξει τα 10km, η Γλυκερία τα καταφέρε μία χαρα!

Ωστόσο, η Γλυκερία Σκάρκου, αθλήτρια του Παλαιού Φαλήρου, είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στα 5 χιλιόμετρα στον 7ο Ημιμαραθώνιο της Αθήνας.